[08-08-2020]
[25-11-2019]
[04-09-2019]
[07-03-2019]
|
Edukacja
EDUKACJA EKOLOGICZNA O ekologii i ochronie środowiska naturalnego wiemy wiele, jednak temat rozgałęzia się na nieskończenie wiele zagadnień. Jedno jest pewne, należy uwzględnić jej ochronę. Ekologia umożliwia poznanie współzależności różnych zjawisk przyrodniczych i ich wpływu na życie różnych organizmów, w tym także człowieka. Stanowi wyzwanie, zwłaszcza wobec dynamicznego rozwoju nowych technologii. Gmina Kozienice wprowadza do szkół i dla mieszkańców różnego rodzaju projekty z zakresu ochrony środowiska mające na celu ukształtowanie odpowiednich postaw, przejawiających się m.in. w umiejętności zauważania zjawisk zachodzących w przyrodzie, ale i przewidywania ich następstw. Duże znaczenie ma także propagowanie określonych zachowań, przyjaznych dla otoczenia społeczności lokalnej. Projekty ekologiczne:
źródło fot. : Tło zdjęcie utworzone przez freepik - pl.freepik.com M(i)ODNA PSZCZOŁA! Moda na miejskie pasieki trwa od kilku lat. Dostrzec można rozwijający się system pasiek przewoźnych, których właściciele rozwożą ule z rodzinami pszczelimi w miejsca, gdzie tych owadów brakuje, szczególnie na terenach miejskich. W związku z tym w 2019 roku utworzono naturalne pasieczysko na tarasie Centrum Kulturalno-Artystycznym w naszym mieście. Celem całej idei jest edukacja, jak również ochrona pszczelego gatunku przed wyginięciem i utrzymanie zieleni w mieście. Zachęcamy mieszkańców do zaangażowania się w akcję ochrony pszczół i owadów zapylających i poszerzanie swojej wiedzy na temat pożyteczności tych owadów. źródło fot. : Kwiat plik wektorowy utworzone przez pch.vector - pl.freepik.com Z pożytkiem dla owadów i człowieka Coraz częściej słyszymy o gwałtownym zmniejszaniu się liczebności populacji pszczół. Problem ten powinien interesować każdego z nas. Dlatego tak ważne jest wzmacnianie świadomości na temat znaczenia pszczół dla ludzi i przyrody oraz poprawy życia tych pożytecznych owadów. Pszczoły to nie tylko producenci miodu, ale również - poprzez zapylanie - niezmiernie ważne ogniwo w całej produkcji żywności. Warto więc o nie zadbać, tym bardziej, że te wspaniałe owady narażone są dziś na wiele niebezpieczeństw. Obecnie pszczoła kojarzona jest z pracowitością, wynikiem której jest miód. Owocami pszczelego roju są także: wosk pszczeli, propolis, mleczko pszczele, a także pyłek. Wszystkie te produkty są wykorzystywane przez człowieka w różnych gałęziach przemysłu. Najważniejsza jest praca, którą pszczoły wykonują niejako przy okazji, podczas zbierania nektaru i pyłku kwiatowego, czyli zapylania. Większość roślin uprawnych, zapylana jest przez owady, głównie przez pszczołę miodną. W sekcji ZIELEŃ można również dowiedzieć się o naszych planach i propozycjach utworzenia łąki kwietnej, która dzięki występowaniu dużej różnorodności gatunków roślin, będzie stanowiła korzystną bazę pożytkową dla wielu zapylaczy.
Wyniki Gminnego Konkursu Plastycznego dla dzieci pt. "Chrońmy pszczoły" I m Hanna Opińska kat. przedszkola I m Liwia Wawrzak kat. I-III I m Wiktoria Cytryniak kat. IV-VIII II m Filip Grądziel kat. IV-VIII II m Izabela Krześniak kat. I-III II m Natalia Woźniak kat. przedszkola III m Błażej Copiak kat.I-III III m Daniel Szeliga kat. przedszkola III m Wiktoria Wolszczak kat. IV-VIII Poprzednia
Następna
Pdf Drukuj
Powrót
Wypowiedz się
|
|