Kozienice - umkozienice.sam3.pl

top news port mapa info kali mstr galp mult inwe Kontakt Dokumenty
PL EN DE
BIP kozienice Herb
logo2
Korona3.jpg 35979c868efc574cf4ab0e5eb8e0e479
baner na stronę urzędu gminy 750x100.jpg b727ba1327cd2e67b9e544d2b83d0810
Program Fundacji ORLEN „DAR SERCA” – „Moje miejsce na Ziemi” w Gminie Kozienice
[08-06-2020]
1 2 3 4 5 6 7 8

Program Fundacji ORLEN „DAR SERCA” – „Moje miejsce na Ziemi” w Gminie Kozienice

Publiczne Przedszkole nr 2 w Kozienicach jest beneficjentem programu grantowego Fundacji ORLEN „DAR SERCA” dla społeczności lokalnych „Moje miejsce na Ziemi” – Edycja 2/2019. PP nr w Kozienicach zrealizowało projekt grantowy pn. „Nowoczesne przedszkole poznaje tradycje”.

Celem projektu było podniesienie świadomości kulturowej i poszerzenie wiedzy dzieci w wieku przedszkolnym na temat lokalnego dziedzictwa, kultury i tradycji. Idea projektu została oparta na praktycznym połączeniu działań edukacyjnych oraz warsztatowych, aby umożliwić dzieciom spotkanie z tradycyjnymi oraz tzw. ginącymi zawodami. Mając na uwadze fakt, że znaczenie wielu zawodów na przestrzeni czasu zmieniło się, dzieci miały możliwość partycypacji w lokalnej tradycji i sztuce.

Zrealizowane działania:

1.Wycieczka do Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu – dzieci wzięły udział w lekcji muzealnej z zakresu dziedzictwa kulturowego oraz zwiedziły wystawę stałą „Ginące zawody” - poznały dawne zawody charakterystyczne dla naszego regionu: kowala, garncarza, młynarza, ich warsztat pracy i znaczenie. Ogromną atrakcją było spotkanie ze zwierzętami z wiejskiej zagrody oraz bezpośrednia obserwacja strzyżenia owiec.

Dzieci wzięły również udział w warsztatach plastycznych pt.: „Gałganiana laleczka”. Oglądały dawne zabawki, jakimi bawili się ich rodzice i dziadkowie. Podczas zajęć prowadzonych przez animatorów z muzeum samodzielnie wykonały szmacianą lalkę.

2.Wycieczka do Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu - warsztaty "Od ziarenka do bochenka". Dzięki uczestnictwu w warsztatach dzieci dowiedziały się, m.in. gdzie najwcześniej zaczęto uprawiać, zboże i wytwarzać mąkę, co to jest zakwas, jak tradycyjnie wypieka się chleb, a także jakie narzędzia towarzyszyły przy tych czynnościach. Dzieci poznały znaczenie pracy rolnika i piekarza, oglądały ziarna różnego rodzaju zbóż. Finałem warsztatów było samodzielne przygotowanie pieczywa.

3.Wycieczka do Fabryki Bombek w Radomiu – przedszkolaki poznały proces ręcznego wykonywania bombki w praktyce - od szklanej rurki do gotowego produktu, który można spotkać na sklepowych półkach. Ponadto, dzieci poznały ginące już zawody dmuchacza, srebrzacza i dekoratora. Mogły obserwować w jaki sposób tradycyjnymi metodami ozdabiane są świąteczne bombki. Dzieci przekonały się, że jest to proces bardzo długotrwały, który jednak prowadzi do przepięknego efektu. Dodatkowo, przedszkolaki miały możliwość obejrzenia wystawy ozdób choinkowych i podziwiania pięknych dzwonków, grzybków, łabędzi, kotów, biedronek, a nawet samochodów. Wszystkie przedszkolaki uczestniczące w wycieczce otrzymały bombki w kształcie bałwanka z własnym imieniem.

4.Warsztaty tematyczne z rzeźbiarzem i hafciarką w przedszkolu - pokaz prac autorskich lokalnych twórców oraz warsztaty plastyczne w glinie. Lokalni twórcy ludowi zaprezentowali przedszkolakom swoje wytwory sztuki: ludowej rzeźby, płaskorzeźby i haftowane obrazy. Ogromne zainteresowanie wśród dzieci wzbudziły płaskorzeźby ukazujące scenki z bajek, legendę naszego miasta, rzeźby ptaków i zwierząt z naszej puszczy oraz barwne, haftowane obrazy. Ponadto, przedszkolaki wzięły udział w warsztatach plastycznych, podczas których z ogromnym zaangażowaniem po raz pierwszy lepiły z gliny. Własnoręcznie wykonywały dzbanki, kubeczki czy filiżanki. Następnie, z wielką kreatywnością rękodzieła zostały ozdobione kolorowymi koralikami, kwiatkami, listkami i sznureczkami.

4.Doposażenie sal dydaktycznych w warsztaty tkackie dla dzieci (10 szt.) – zakupione zostały mini krosna do tkania wykonane z bezpiecznych, ekologicznych materiałów, które pozwalają na kreatywną zabawę zakotwiczoną w lokalnej tradycji. Warsztaty tkackie stanowią cenne wsparcie w kształtowaniu precyzji ruchów rączek oraz wpływają pozytywnie na koordynację wzrokowo-ruchową.

5.Doposażenie sal przedszkolnych w pomoce dydaktyczne związanie z tematyką projektu (puzzle, układanki, zestawy edukacyjne związane z tradycyjnymi zawodami). Zakupione pomoce dydaktyczne stanowią atrakcyjne wsparcie w uzupełnieniu tematyki projektu. Niewątpliwie, będą wielokrotnie wykorzystywane po zakończeniu realizacji projektu pn. „Nowoczesne przedszkole poznaje tradycje”, kształtując długofalowe rezultaty przedmiotowego projektu.

Zainteresowanie dzieci uczestnictwem w działaniach projektowych potwierdziło potrzebę sięgania do lokalnej tradycji, rzemiosła i kultury oraz budowania tożsamości w oparciu o lokalne pochodzenie. Niezwykle cenną wartością dodaną przeprowadzonych działań było budowanie równowagi między tradycją a nowoczesnością, budowanie więzi międzypokoleniowych. Projekt stanowił uzupełnienie edukacji formalnej poprzez praktyczne działania w atrakcyjnej warsztatowej formie. Jednocześnie, projekt stanowił inicjatywę lokalną będącą wsparciem w kształtowaniu kapitału społecznego dzieci.

W działaniach wzięły udział dzieci 4,5 i 6 letnie z grupy Puchatków, Hałabałków oraz Elemelków - łącznie ok. 75 uczestników.

Wysokość grantu 4 tysiące złotych – 100% finansowania ze środków Darczyńcy.

Sfinansowano ze środków Fundacji ORLEN 

Pdf
Drukuj
Powrót
Wypowiedz się
Urząd Miejski w Kozienicach
ul. Parkowa 5
26-900 Kozienice
tel. +48 (48) 611 71 00,
fax +48 (48) 614 20 48
e-mail. urzad@kozienice.pl,
IOD iod@kozienice.pl
Godziny pracy Urzędu: Pn - 8:00 - 17:00 / Wt-Cz - 7:30 - 15:30 / Pi - 7:30 - 14:30
Zobacz godziny pracy Kasy » Zobacz godziny przyjęć Interesantów »
ban1bb.jpg d3a66fc582cb49a5df6309d0011b34de
ban2bb.jpg d11622cc1ec70d6007da9e43e81be586
ban3bb.jpg 43bf9f7d27aa394f244551be08c4bbcd