Kozienice - kozienice.pl

top news port mapa info kali mstr galp mult inwe Kontakt Dokumenty
PL EN DE
BIP kozienice
logo2
rpowm.png fc3b3c0300b74dae60bf245e776622a1
Premiera książki "Kozienice. Moja mała ojczyzna"
[30-05-2019]
1 2 3 4 5 6 7 8

29 maja w sali koncertowo-kinowej Centrum Kulturalno-Artystycznego w Kozienicach odbyła się premiera wyjątkowej książeczki, pt. „Kozienice. Moja mała ojczyzna”. Książka jest najnowszą publikacją wydaną przez Towarzystwo Miłośników Ziemi Kozienickiej, sfinansowaną ze środków budżetu Gminy Kozienice, w ramach otwartego konkursu ofert na realizację zadań publicznych. Wykonawcą książeczki jest Wydawnictwo Kinderkulka.

W uroczystym spotkaniu udział wzięły dzieci z kozienickich przedszkoli i szkolnych oddziałów przedszkolnych wraz z opiekunami. Uczestnikami spotkania były również osoby zaangażowane w proces jej powstawania, m.in. Piotr Kozłowski Burmistrz Gminy Kozienice, Dorota Stępień Zastępca Burmistrza ds. Społecznych, przedstawiciele Towarzystwa Miłośników Ziemi Kozienickiej w osobach Elżbiety Czapli, Piotra Konopki, Stanisława Orzechowskiego, Dariusza Szewca i Krzysztofa Zająca, Sylwia Borek – wykonawca książeczki i właściciel wydawnictwa Kinderkulka oraz Elwira Kozłowska Dyrektor Kozienickiego Domu Kultury, Krzysztof Reczek Dyrektor Muzeum Regionalnego w Kozienicach i Justyna Tkaczyk-Kurek przedstawiciel Enea Wytwarzanie.  

Spotkanie miało na celu zaciekawienie najmłodszych mieszkańców gminy miejscem w którym dorastają, pokazanie Kozienic z zupełnie innej, nieco bajkowej perspektywy. Maluchom, w przejrzysty sposób, przedstawiono również proces powstawania książki.

- Niezwykle sympatyczna i żywiołowa publiczność, spisała się na medal – z uznaniem komentuje spotkanie burmistrz Piotr Kozłowski, który objął Honorowym Patronatem wydarzenie. Dla mnie, zarówno jako burmistrza, ale przede wszystkim jako ojca, ważne jest aby dzieci dorastały w naszym mieście, gminie, szczęśliwe, radosne w pełni świadome historii i orientujące się w teraźniejszości. Ta książka może być pomocą dla wszystkich rodziców, dziadków czy opiekunów, do właściwego edukowania, mam nadzieję, że będzie również zachęcała do wspólnej zabawy i rodzinnego spędzania czasu.

Uroczystej premierze towarzyszyło otwarcie wystawy ilustracji z książki o Kozienicach, przygotowanej we współpracy z Kozienickim Domem Kultury im. Bogusława Klimczuka. Niespodzianką wydarzenia było przekazanie każdemu przedszkolakowi egzemplarza książeczki, co spotkało się z dużą radością obdarowanych i obdarowujących.

 Kilka słów o książeczce

„Kozienice. Moja mała ojczyzna” jest oryginalną i ciekawą propozycją, przygotowaną z myślą o dzieciach w wieku wczesnoszkolnym. Pięknie ilustrowana zapewne zainteresuje wszystkich czytelników. Książeczka jest przeglądem atrakcji Kozienic, przedstawia dzieciom miejsca, po których nieraz będą spacerować z rodzicami i dziadkami, gdzie będą wielokrotnie się bawić, wypoczywać i uczyć. Mali mieszkańcy miasta poznają wyjątkowe walory krajobrazowe Ziemi Kozienickiej, a także ciekawostki związane z największym zakładem pracy w regionie. Publikacja w przystępny i kolorowy sposób pokazuje również historię miasta, jego legendę i zabytki. I to właśnie historia – zgodnie z działalnością statutową TMZK – odgrywa istotną rolę w przekazie, bowiem w książeczce, w nietuzinkowy sposób, zaakcentowany jest fakt narodzin w Kozienicach królewicza Zygmunta (1469 r.) – przyszłego wielkiego króla Polski.

- „Promocja Kozienic, dbałość o historię, promocja czytelnictwa, a w szczególności utrwalanie już od najmłodszych lat w świadomości Kozieniczan informacji świadczących o wyjątkowości naszego miasta i gminy przyświecają idei powstania książeczki. Publikacja została sfinansowana ze środków budżetu gminy Kozienice, przyznanych Towarzystwu Miłośników Ziemi Kozienickiej w ramach otwartego konkursu ofert na realizację zadań publicznych i jest dobrym przykładem efektywnej współpracy gminy z organizacjami pozarządowymi oraz wspierania przez nasz samorząd oddolnych inicjatyw” – mówi Piotr Kozłowski Burmistrz Gminy Kozienice.

Książka edukuje przez zabawę i może być bazą pomysłów na spędzanie wolnego czasu w Kozienicach. Poznawanie historii oraz teraźniejszości swojej małej ojczyzny pozwoli budować z nią więź już od dzieciństwa.

„Warto już od najmłodszych lat rozwijać ciekawość świata i najbliższego otoczenia. To właśnie one – obecnie jeszcze małe dzieci – będą tworzyły przyszłość naszego miasta, gminy, powiatu i kraju. To w nich drzemie nieodkryty jeszcze potencjał do działania na rzecz coraz lepszej przyszłości i warunków życia” – mówi Krzysztof Zając z Towarzystwa Miłośników Ziemi Kozienickiej.

Drugą stroną publikacji jest zachęta do wspólnego czytania rodziców i dzieci. Czytanie książek to sposób na mądry kontakt z dzieckiem i jedna z najskuteczniejszych strategii wychowawczych, jakie do tej pory wymyślono. W czasach, w których każda minuta jest na wagę złota, daje bardzo szybkie i dobre efekty przy niewielkim nakładzie pracy.

„Bardzo się cieszę, że mogliśmy wziąć udział w tym wyjątkowym projekcie i współtworzyć książkę o Kozienicach, które są mi bardzo bliskie. Mam nadzieję, że książka przypadnie do gustu zarówno dzieciom, jak i ich rodzicom i zachęci do wspólnego czytania, a potem odkrywania, czasem zupełnie na nowo, miejsc pokazanych w książce” – mówi Sylwia Borek z Wydawnictwa Kinderkulka.

Książka jest skierowana do dzieci, ale jesteśmy przekonani, że zainteresują się nią również osoby dorosłe, ponieważ pokazuje Kozienice, ich tajemnice i wszelkie kozienickie dobrodziejstwa z zupełnie innej perspektywy. Wszystkich szczegółów nie zdradzamy, powinni się Państwo o nich przekonać osobiście. Publikacja, trafi do bibliotek szkolnych i sal przedszkolnych. Zgodnie z zapowiedzią Pana Lecha Wiśniewskiego, Przewodniczącego Towarzystwa Miłośników Ziemi Kozienickiej, w roku premierowym, Towarzystwo obdarowywać będzie książeczką każdego, nowonarodzonego Kozieniczanina. Z kolei Burmistrz Gminy Kozienice Piotr Kozłowski, jeszcze w czerwcu, przekaże książeczkę każdemu dziecku w wieku 5-9 lat, uczęszczającemu do kozienickich placówek oświatowych.

 

Pdf
Drukuj
Powrót
Wypowiedz się
ul. Parkowa 5, 26-900 Kozienice
tel. +48 (48) 611 71 00, fax +48 (48) 614 20 48
e-mail. urzad@kozienice.pl, IOD iod@kozienice.pl
Urząd Miejski w Kozienicach
Numer konta: 39 1240 5703 1111 0000 4899 3382
Godziny pracy Urzędu: Pn - 8:00 - 17:00 / Wt-Cz - 7:30 - 15:30 / Pi - 7:30 - 14:30
Zobacz godziny pracy Kasy » Zobacz godziny przyjęć Interesantów »
ban1bb.jpg 27d19fcfbfb54d6ca55829d41a973598
ban2bb.jpg 5b54e9669efa4138691cdceb6f1ea64d
ban3bb.jpg 992e5eb506d4c4dd2949be62dcab17b7